X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
پنج‌شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1389

دستگیری ۹۲ ایرانی در ترکیه

ایسنا : رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از انهدام 15 باند بزرگ قاچاق و ترانزیت مواد مخدر با همکاری دو کشور ایران و ترکیه در طول سال گذشته خبر داد.

 

سردار حسین‌آبادی در حاشیه نشست روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران و ترکیه که پیرامون بررسی وضعیت کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در سطح کشورهای منطقه و همچنین اقدامات صورت گرفته در امر مبارزه با مواد مخدر برگزار شد، برخورد با منبع تولید مواد مخدر در منطقه (افغانستان) و مقابله با گروه‌های تروریستی پ. ک. ک و پژاک در مرزهای غربی کشور را که با باندهای قاچاق مواد مخدر همکاری دارند را از جمله موضوعات مهم و در دستور کار پلیس دو کشور عنوان کرد.

 

وی ضمن اشاره به همجواری ایران و ترکیه با بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر دنیا، گفت: دو کشور در مسیر ترانزیت مواد مخدر قرار دارند که علاوه بر این، بحث رسوب مواد مخدر در داخل دو کشور نیز مطرح است، بنابراین هر دو کشور ایران و ترکیه اهداف مشترکی را در مبارزه با باندها و شبکه‌های توزیع مواد مخدر و برخورد با منبع تولید آن دارند.

 

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا همچنین با اشاره به برگزاری سومین اجلاس مشترک بین دو کشور، به گام‌های مشترک ایران و ترکیه در راستای مبارزه با مواد مخدر و اقدامات موثر در برخورد با شبکه‌ها و باندهای مافیایی اشاره و عنوان کرد: برخورد با تولید مواد مخدر در افغانستان در راستای همکاری‌های بین‌المللی، مبارزه با باندها و شبکه‌های قاچاق مواد مخدر و همچنین همکاری پلیس دو کشور ایران و ترکیه در مرزها در راستای برخورد با جرایم سازمان یافته از جمله اهداف مشترک همکاری‌ها به شمار می‌رود.

 

حسین‌آبادی ادامه داد: در طول اجلاس‌های گذشته تاکنون بیش از 180 پیام در رابطه با باندها و شبکه‌های قاچاقچیان مواد مخدر بین دو کشور رد و بدل شده است.

 

وی همچنین مباحث مورد بررسی در رابطه با مواد مخدر صنعتی که از کشورهای غربی به سوی دو کشور ایران و ترکیه سرازیر می‌شود را نیز از دیگر دستورات کار اجلاس پلیس دو کشور خواند.

 

 رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با این گفته که تاکنون موفق شده‌ایم عملیات‌های مشترکی را در دو کشور داشته باشیم، این امر را حاصل اثربخشی مذاکرات مشترک دانست و اضافه کرد: حضور افسر رابط ترکیه در تهران و همچنین ایران در آنکارا، باعث می‌شود تا تسهیلات لازم برای تبادل اطلاعات، سرعت انتقال آن و همچنین پیگیری در جهت انهدام شبکه‌ها و باندهای قاچاق مواد مخدر دنبال شود که این موضوع نیز از دیگر دستاوردهای اجلاس‌های مشترک دو کشور به شمار می‌رود.

 

«احمد پک» ـ کمیسر عالی مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته ترکیه ـ هم با اشاره به موفقیت‌های حاصله ناشی از برگزاری جلسات و اجلاس‌های مشترک دو کشور ایران و ترکیه که با اتحاد نیروها باعث مبارزه با مواد مخدر شده است، تصریح کرد: بدین ترتیب آمار قاچاقچیان دستگیرشده و همچنین مواد مخدر کشف شده به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

 

وی با این گفته که باندهای قاچاق مواد مخدر یکسری فعالیت‌هایی را در ایران و ترکیه مشترکا انجام و اقدامات خود را پیش می‌برند، تاکید کرد: مهم‌ترین منبع تغذیه سازمان‌های تروریستی، مواد مخدر است.

 

 احمد پک ادامه داد: کلیه اقداماتی که در راستای مبارزه با مواد مخدر انجام می‌شود، تنها برای مردم ترکیه نیست، بلکه این اقدامات در راستای منافع کلیه انسان‌های دنیا صورت می‌گیرد.

 

وی با اشاره به تولید قابل توجه تریاک در افغانستان طی سال‌های اخیر به افزایش تولید هروئین در این کشور نیز اشاره کرد و توضیح داد: هر روز میزان مصرف مواد مخدر در حال افزایش است و هر چه قدرتمندتر با این امر مبارزه کنیم، در راستای منافع افراد حرکت کرده‌ایم، بنابراین هدف اصلی اتحاد نیروهای دو کشور ایران و ترکیه، مبارزه جدی با قاچاق و سوءمصرف مواد مخدر است.

 

در ادامه این بحث کمیسر عالی مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته ترکیه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

 

وی در این باره که بیشترین مواد مخدر کشف شده در ترکیه چیست و چه موادی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: حشیش و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدر ضبط شده در ترکیه هستند، به طوری که در سال گذشته بیش از 16 تن هروئین ضبط شده است.

 

احمد پک، تعداد افراد هروئینی ترکیه را بین 50 تا 100 هزار نفر اعلام کرد.

 

وی همچنین در مورد میزان کشفیات مواد مخدر حاصل از عملیات‌های مشترک و همچنین تعداد دستگیرشدگان اذعان کرد:

 

 هر چند نمی‌توانم این عدد را به طور دقیق بیان کنم، اما 15 باند بزرگ با همکاری مشترک دو کشور در طول سال گذشته منهدم شده‌ است.

 

کمیسر عالی مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان یافته ترکیه با بیان این که آمفتامین‌ها در ترکیه چندان مصرفی ندارند، عنوان کرد: این مواد بیشتر از ترکیه به خاورمیانه منتقل می‌شوند که در این زمینه به طور جدی با این امر مبارزه می‌شود.

 

وی همچنین با اشاره به ایرانیان دستگیرشده در ترکیه به جرم قاچاق مواد مخدر، خاطر نشان کرد: تعداد دستگیرشدگان در طول دو سال اخیر 94 نفر بوده ‌است.

 

سردار حسین آبادی در این زمینه افزود: با هماهنگی پلیس مبارزه با مواد مخدر ترکیه بیش از 92 نفر ایرانی دستگیر شده‌اند، این در حالیست که تعدادی نیز در استانبول و در رابطه با قاچاق مواد مخدر صنعتی دستگیر شده‌اند که این موضوع در اجلاس دو جانبه مطرح می‌شود.

 

احمد پک همچنین در ادامه این نشست به میزان مصرف سالانه مواد مخدر در ترکیه اشاره‌ای نکرد و تنها به این گفته اکتفا کرد که تعداد معتادان ترکیه در مقاطع زمانی مختلف متفاوت است و معتقدم در فعالیت‌های امسال از نظر آماری به رقم درستی دست خواهیم یافت، این در حالیست که تعداد معتادان ترکیه بین 50 تا 100 هزار نفر هستند.