X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
پنج‌شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1389

کاهش خرید نفت ایران از سوی 3 کشور چین، ژاپن و هند

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران با تایید کاهش خرید نفت ایران توسط کشورهای چین، هند و ژاپن تصریح کرد که با وجود این، میزان صادرات نفت ایران کاهش پیدا نکرده و نگرانی در این مورد وجود ندارد.چند روزی است که بحث‌هایی مبنی بر کاهش خرید نفت ایران توسط کشور چین مطرح شده و هرچند که تاکنون به صورت رسمی این موضوع تایید نشده بود اما رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت ایران با تایید این موضوع خبر می‌دهد که میزان خرید نفت ایران توسط چینی‌ها روزانه 50 درصد کاهش یافته است و علاوه بر این، شرکت ریلاینس هند که یکی از بزرگترین پالایشگاه‌ نفت دنیاست دیگر از ایران نفت نمی‌خرد و در کنار این‌ها کشور ژاپن نیز میزان خرید نفت از ایران را کاهش داده است.

با وجود این حمید حسینی ابراز می‌کند که نگرانی‌ای در این مورد وجود ندارد و تاکنون هیچ گزارشی از اوپک یا منابع رسمی مبنی بر کاهش میزان صادرات نفت ایران منتشر نشده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در گفت‌وگویی، در مورد صحت داشتن یا نداشتن کاهش خرید نفت ایران توسط چین گفت: این کاهش که قطعی است. چینی‌ها روزانه 400 هزار بشکه نفت خام از ما می‌خریدند که به 200 هزار بشکه کاهش یافته است.

وی ادامه داد: قاعدتا آمریکا‌یی‌ها از زمان بوش به دنبال این بودند که عربستان و چینی‌ها را راضی کنند که به جای ایران از کشورهای دیگر نفت بخرند. قبل از این هم که می‌خواست با چین مذاکره کند، برای چین، مهمترین مسئله تایوان بود اما اکنون تامین انرژی برایش مهمترین مسئله است. کشوری که مهمترین مسئله برایش تامین انرژی است، سعی می کند که آینده‌نگری کند تا اگر مشکلاتی برای تامین انرژی‌اش پیدا شد، منابع خود را متنوع کند که دچار مشکل نشود.

حسینی با اشاره به اینکه هم‌اکنون مازاد تولید نفت نیز در جهان وجود دارد، افزود: ظرفیت کل اوپک در سال 2005 بالای 86 میلیارد بشکه در سال و 86 میلیون بشکه در روز بود. به عبارتی الان میزان تولید در دنیا بیش از 86 میلیون بشکه است که در مقابل مصرف دنیا روزانه 84 میلیون بشکه بوده است. این یعنی روزانه یک تا 1.5 میلیون بشکه نفت مازاد جهانی وجود دارد. بنابراین برای خریداران نفت امکان مانور دادن هست و این خود کمک کرده که اکنون بازار، بازار فروشنده نباشد و این خریدار است که حرف می‌زند

.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد در حالی که این فشارها به چین و هند برای تحریم‌های بنزین و این گونه موارد وارد می‌شود، پشت سر کارهای دیگر در حال انجام شدن است. چرا که اگر فروش نفت ما را با مشکل مواجه کنند قطعا فشارهای تحریم آن‌ها می‌تواند موثر باشد که به همین دلیل وزارت نفت ما باید آمادگی داشته باشد و یک مقدار به بخش خصوصی اجازه حضور دهد و بازارهای جدید پیدا کند و علاوه بر این، سخت‌گیری‌ها را برای فروش نفت کم کند تا بتوان کشورهای کوچک‌تر را جایگزین کنیم.

به گفته او بازار نفت ایران عمدتا چین، ژاپن، کشورهای اروپایی و هند است و کشورهای کوچک خیلی در بازار نفت ایران حضور ندارند که وزارت نفت باید این را جایگزین بازارهای دیگر کند.

حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که با توجه به روابط بازرگانی ایران و چین، آیا چین می‌تواند چنین اقدامی را انجام دهد و از ایران نفت نخرد؟ افزود: چین که خرید نفت را قطع نکرده، کمتر کرده است. این استراتژی چین است و خیلی نمی‌شود به آن خرده گرفت. چرا که می‌گوید هنوز تراز بازرگانی چین با ایران موازنه ندارد و ایران هم جلوی واردات کالاهای چینی را می‌گیرد و می‌گوید که این کالاها کیفیت ندارند. در حال حاضر آن قدر که ایران به چین نفت می‌فروشد، در مقابل کالا از چین وارد نمی‌کند

.

*
شرکت ریلاینس هند دیگر از ایران نفت نمی‌خرداین فعال بخش خصوصی در ادامه در مورد کشور هند نیز خاطرنشان کرد: شرکت ریلانس هند اعلام کرده که از ایران نفت خریداری نمی‌کند. این شرکت خریدار نفت سنگین و فرا سنگین و پالایشگاه 850 هزار بشکه‌ای و یکی از بزرگترین پالایشگاه‌ نفت دنیا و متعلق به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه ژاپنی‌ها هم خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، اظهار کرد: به صورت خیلی مرموز و در حالت مخفی دارند فشارهایی می‌آورند که این‌ها بستگی دارد ما چقدر آمادگی داریم. این زنگ خطری است برای ما که استراتژی وابستگی به کشورهای بزرگ و شرکت‌های بزرگ را تغییر دهیم و به کشورهای کوچک توجه کنیم که کمتر تحت تاثیر قدرت‌های بزرگ هستند.

حسینی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام شرکت هندی تبعات خاصی برای این کشور نخواهد داشت؟ عنوان کرد: این شرکت یک شرکت بخش خصوصی است و ربطی به کشور هند ندارد. این شرکت می‌گوید منافعی در آمریکا دارد و آمریکا هم تحریم کرده که این کار را انجام دهم و شاید هم از این اهرم استفاده کرده‌اند که قیمت نفت را تغییر دهند و به دنبال خریداری بهتر باشند.

وی در مورد کشور چین نیز خاطرنشان کرد: چین قبلا عمده خرید خود را توسط یک شرکت زینگ رونگ وابسته به ارتش چین انجام می‌داد اما اکنون 10 ، 15 شرکت چینی اجازه خرید نفت دارند که ممکن است اگر آن شرکت زینگ رونگ نفت نخرد، شرکت‌های وارداتی دیگر این کار را انجام دهند.

*
خیلی دل نگران نیستمرییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه با بیان اینکه دنیا خیلی آمادگی شوک وارد کردن در بازار نفت را ندارد، تصریح کرد: به نفع آمریکا هم خیلی نیست که شوک به بازار نفت وارد شود بلکه آمریکا می‌خواهد در حالت آرام و به صورت مرموزی و برای فشار آوردن به ایران این‌ اقدامات را انجام دهد.وی متذکر شد: فکر می‌کنم چینی‌ها و هندی‌ها هم کمتر در بند تحریم باشند و بیشتر به فکر سوءاستفاده هستند. از طرف دیگر فکر نمی‌کنم با توجه به رشد اقتصادی دنیا که همه به دنبال خارج شدن از رکود هستند آمادگی این وجود داشته باشد که نفت ایران را تحریم کنند. این بیشتر تهدید است تا تحریم که خیلی دل نگران نیستمحسینی در پایان در پاسخ به این سوال که آیا با این اقدامات میزان صادرات نفت ایران کم نمی‌شود؟ یادآور شد: هم‌اکنون با وجود این اتفاقات هیچ گزارشی در اوپک یا منابع رسمی که نشان دهد صادرات نفت ایران کاهش پیدا کرده وجود ندارد. ایران خریدار جایگزین می‌کند و خیلی دل نگران این که کشوری از بازار نفت ایران خارج شود نیستیم اما باید مشتری‌ها و بازارهای خود را حفظ کنیم و نباید بگذاریم این تحریم‌ها اثر کنند.