X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
چهارشنبه 25 فروردین‌ماه سال 1389

هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش ۲۶ درصدی قیمت خودرو

اگرچه هنوز تکلیف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها طی سال جاری مشخص نیست و هم اکنون دولت و خانه ملت در کش و قوس این ماجرا به سر می‌برند، اما به گفته یکی از مسوولان ایران خودرو، در صورت اجرای این قانون، نرخ خودروهای داخلی در کف کارخانه، به طور متوسط ۲۶ درصد افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، این ۲۶ درصد افزایش قیمت را مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیش‌بینی کرده و ایران خودرو نیز در زمینه افزایش قیمت خودروها در جریان اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، برآوردی در همین حدود دارد.

این مقام مسوول تاکید می‌کند: اگرچه خود واحدهای تولید خودرو و قطعه، به تنهایی چندان تحت تاثیر منفی قانون هدفمند کردن یارانه‌ها قرار نمی گیرند، اما از آنجا که فولاد و مواد پتروشیمی، جهش قیمتی شدیدی را در جریان اجرای قانون مورد نظر، تجربه می‌کنند، قیمت خودرو نیز رشدی قابل توجه را به خود خواهد دید، چراکه فولاد و مواد پتروشیمی، جزو مواد اولیه تولید خودرو به شمار می‌روند و گرانی آنها یعنی گرانی خودرو. اظهارات این مقام مسوول در شرایطی است که به گفته کارشناسان و همچنین اهالی صنعت، هم‌اکنون که خون یارانه‌ها در بدنه صنعت جاری است، هزینه تولید خودرو در ایران، بسیار بالاست و حال اگر این خون نیز خشک شود، هزینه‌ها بیش از این افزایش می‌یابد و به گرانی خودروهای تولید داخل، می‌انجامد.

در واقع به اعتقاد کارشناسان، «انرژی ارزان» در کنار «نیروی انسانی ارزان»، تنها مزیت‌های تولید در ایران به شمار می‌روند و با از بین رفتن هر یک از این مزیت‌ها، نمودار هزینه‌های تولید، صعود خواهد کرد.

در حال حاضر پراید، پرتیراژترین و ارزان ترین خودرو داخلی به شمار می‌رود و اگر پیش‌بینی افزایش قیمت ۲۶ درصدی خودروها، تحقق یابد، قیمت این محصول از هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.