X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
پنج‌شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1389

نخست وزیر ترکیه: دیپلماسی یگانه راه حل مسأله فعالیتهای هسته ای ایران است

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در بازگشت خود از نشست عالی امنیت هسته ای در واشنگتن، در فرودگاه اسن بوغای آنکارا یک مصاحبه مطبوعاتی ترتیب داد.

نخست وزیر ترکیه در این کنفرانس مطبوعاتی به موضوعات مهم کشوری، منطقه ای و بین المللی پرداخت و دیدگاههای خود را تشریح کرد.

اردوغان در ابتدای مصاحبه به دیدگاههای ترکیه درباره مسأله فعالیتهای هسته ای پرداخته و تأکید کرد: "این نشست فرصتی مناسب برای بیان دیدگاههای ترکیه درباره مبارزه با سلاحهای اتمی و عاری سازی جهان از سلاح اتمی فراهم آورد. در این نشست فرصتی پدید آمد تا با مقامات کشورهای مختلف به ویژه آقایان اوباما میزبان محترم اجلاس، مدودف رئیس جمهور محترم روسیه، سرکیسیان رئیس جمهور محترم ارمنستان و لولا داسیلوا رئیس جمهور محترم برزیل دیدار کنم. وزرای امور خارجه و انرژی و منابع طبیعی مان نیز با هم مسلکان خود دیدارهای متعددی داشته اند."

نخست وزیر ترکیه تصریح کرد: "ترکیه از این پس در کنار وزانت نقش خود در امور بین المللی در زمینه ارائه دیدگاههای خود پیرامون مسائل هسته ای از نشستهای مشابه بهره برده و طبق موافقتنامه ها و عهدنامه های بین المللی به ایفای وظیفه خود خواهد پرداخت."

نخست وزیر ترکیه در این نشست با اشاره به اینکه ترکیه به وفای به عهد پایبند است، از پایبندی ترکیه به توافقنامه امضا شده در زوریخ درباره عادی سازی روابط با ارمنستان تأکید ورزید.

اردوغان تصریح کرد: "بسیار شفاف سخن می گویم. ما حافظه تاریخی خود را به اهرم فشار علیه کشورهای دیگر تبدیل نمی کنیم اما از هیچ کشوری نیز انتظار نداریم حافظه تاریخی شکل داده شده توسط آن کشور را به اهرمی علیه ترکیه تبدیل کند. در این زمینه این حق ماست که از آنها انتظار حساسیت لازمه را داشته باشیم."

نخست وزیر ترکیه درباره موضوع بازگشایی مرزهای بین ترکیه و ارمنستان نیز گفت: "دیدگاهی وجود دارد که می گوید نباید مسأله قره باغ کوهستانی با مسأله روابط ترکیه – ارمنستان و گشایش مرزها به هم مرتبط شود. ما در اینجا می گوییم که در سال ۱۹۹۳ چرا این مرزها مسدود گردید. علت بسته شدن مرزها در آن سال مسأله اشغالگری بود. مسأله اشغال خاک آذربایجان است. در صورتی که این مسأله حل گردد ما فورا وارد عمل خواهیم شد و برای این امر [بازگشایی مرز ترکیه با ارمنستان] آماده ایم."

وی از انتظارات جمهوری آذربایجان نیز سخن گفت و افزود: "آذربایجان در این وضعیت می گوید به عنوان مثال در مرحله اول با بازگشایی شهرستانهای فضولی و آک دامار می توانیم مرزهای ارمنستان و آذربایجان را باز کنیم. در این میان مبحث متفاوتی نیز وجود دارد و آن هم برخی دیدگاههای نشست سه جانبه مینسک است. عدم تفاهم دو طرف نیز بر سر همین نقطه است. این موضوع را در دیدارهای خود با آقای اوباما و آقای مدودف مطرح کردم و در سفر هفته گذشته در فرانسه نیز موضوع را با آقای سارکوزی در میان گذاشتم. امیدوارم این سه طرف نیز با سرعت بخشیدن به فعالیتهای خود به یک راه حل برسند."

نخست وزیر ترکیه در پاسخ به سئوالی درباره موضوع فعالیتهای هسته ای ایران و دیدار وی با رئیس جمهور برزیل در این باره، گفت دیدگاههای ترکیه و برزیل درباره فعالیت هسته ای ایران در اکثر موارد همسو می باشد و ادامه داد "نقاط مشترک دیدگاههای ما و برزیل در این دیدار مشخص بود."

اردوغان تأکید کرد: "رفع مسأله از طریق دموکراسی یگانه راه حل است. دیپلماسی یگانه راه حل است و نباید از طریق و راه دیپلماتیک خارج شد. نباید از روش دموکراتیک خارج شد. راه حلهای ضد دموکراتیک متأسفانه برای بشریت بسیار سنگین تمام می شود و ما خواهان پرداخته شدن این تاوان سنگین برای منطقه خود نیستیم. از سوی دیگر یک ویژگی متفاوت نیز وجود دارد. به غیر از ترکیه، هیچ کشوری از کشورهای عضو شورای امنیت مرز زمینی با ایران ندارد.ما تنها کشور هم مرز با ایران هستیم.این مرز ۳۸۰ کیلومتر وسعت دارد و وقتی هم به تاریخ می نگریم می بینیم که بین ما از زمان قرارداد قصر شیرین تا کنون حقوق و شیوه های حقوقی سخن می گفته است و ما نمی توانیم این گذشته را کنار بگذاریم. "

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: "هم اکنون روابط ما با ایران در وضعیتی بسیار بسیار متفاوت قرار دارد. در وضعیتی به سر می بریم که حجم تجارت خارجی ما [با ایران] از ۱۰ میلیارد دلار گذشته است و ایران بعد از روسیه دومین کشور تأمین کننده گاز ترکیه است."

اردوغان تأکید کرد: "ما نمی توانیم این روابط خود را به کناری نهیم و دوستان ما نیز باید موقعیت ما را به خوبی مورد بررسی قرار دهند."

وی خاطر نشان کرد: در ایران نیز در تاریخ ۱٦ و ۱۷ آوریل نشستی پیرامون امنیت هسته ای –همانند نشست ۱۲ و ۱۳ آوریل در آمریکا- برگزار خواهد شد و مسئولان ترکیه نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

نخست وزیر ترکیه با اشاره به وقوع زمین لرزه مرگبار چین این زمین لرزه را تأسف بار خوانده و این حادثه طبیعی را به مردم و مسئولان چینی تسلیت گفت.