X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
دوشنبه 6 اردیبهشت‌ماه سال 1389

برگزاری نخستین همایش هنرمندان عشایر فارس در شیراز

 به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، در همایش فرهیختگان عشایر و ایلات فارس که به میزبانی مشاور امور عشایر استانداری فارس برگزار شد، شرکت‌کنندگان آثار خود را در قالب شعر، نثر، داستان و مقاله‌های علمی با مضامین مذهبی و ائمه ارائه کردند.

مشاور امور عشایر استانداری فارس با بیان اینکه بیشترین آثار اریه شده در این همایش در وصف ولایت و رهبری و همچنین ارادت به اهل بیت (ع) است، گفت: صاحبان اثر ایلات چهارگانه استان‌های فارس، بوشهر و کهگلویه و بویراحمد آثار خود را در این همایش ارائه کردند.

محمدعلی حضرتی افزود: مشاور امور عشایر استانداری فارس برای نخستین بار ابتکار برگزاری چنین گردهمایی را داشته است.

نویسنده و پژوهشگر ایل قشقایی نیز با اشاره به اینکه مسئولان فرهنگی و تصمیم‌گیران باید با توجه به تنوع قومیتی و فرهنگی برنامه‌ریزی کنند، گفت: از صدا و سیما انتظار می‌رود با توجه به جمعیت چند میلیونی ایل قشقایی در کشور چند ساعتی از برنامه‌های خود را به این فرهنگ و زبان اختصاص دهد.

اسدالله مردانی همچنین با تاکید بر اینکه زبان و گویش فاکتور مهم و ارزشمند هر قوم است، اضافه کرد: ایل قشقایی به عنوان بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین قوم عشایر ایران با جمعیتی بالغ بر 4 میلیون نفر در استان‌های فارس، بوشهر، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، اصفهان و کرمان گسترده شده است.

 

در این مراسم محمد میرزایی دبیر طلاب و فضلای عشایر حوزه علمیه قم نیز در وصف فرهنگ و آداب زندگی عشایری و همچنین تاثیر نوع زندگی بر نوع اعتقادات و تفکر دینی و فرهنگی در ایلات سخنانی ایراد کرد.